حساسیت به طلا چیست؟

 برخی افراد پس از خرید طلا و استفاده از آن حساسیت نشان می‌دهند. نشانه‌های این حساسیت چیست؟

اغلب آن قسمت از پوست که در تماس با طلاست قرمز و دچار خارش می‌شود. در بسیاری موارد در آوردن طلا و شستن پوست با آب و صابون، این نشانه‌ها را از بین می‌برد.

اما لازم است بدانید که حساسیت به طلا بسیار نادر است و اغلب، نیکل موجود در طلاهای زینتی است که آلرژی ایجاد می‌کند.

آیا شما به نیکل حساسیت دارید؟

تقریبا همه جواهرات و طلاها از آلیاژ طلا درست شده‌اند. یعنی از ترکیب چند فلز گرانبها با هم. دلیلش هم این است که طلای خالص بسیار نرم است و از آن به تنهایی نمی‌توان برای ساخت زیورآلات استفاده کرد.

یکی از رایج‌ترین و عمومی‌ترین فلزاتی که در آلیاژ طلا استفاده می‌شود، نیکل است.

هر چه عیار طلا پایین‌تر باشد، یعنی از طلای خالص کمتری در آن استفاده شده است. به این معنی که فلزات دیگر بخش عمده آن را تشکیل داده‌اند. طلای عیار پایین دوام و مقاومت بالایی دارد اما در عوض بها و ارزش کمتری دارد. در ضمن، به خاطر وجود فلزات دیگر، میزان حساسیت‌زا بودن آن هم بیشتر است.

در همین راستا باید بدانید، طلا با عیار پایین است که حساسیت ایجاد می‌کند.

البته جا دارد اشاره کنیم که قطعات مختلف طلا ممکن است واکنش‌های آلرژیک متفاوت از هم داشته باشند و این بستگی دارد که تجمع نیکل در کدام بخش زیورآلات متمرکزتر باشد. به همین خاطر ممکن است میزان حساسیتی که دو انگشتر طلا با عیار ۱۰ ایجاد می‌کنند با هم فرق اساسی داشته باشد.

نشانه‌های حساسیت به نیکل چیست؟

نشانه‌های حساسیت به نیکل اغلب پس از ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از استفاده از طلا خود را نشان می‌دهد. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خارش
  • قرمز شدن پوست
  • التهاب یا تاول زدن پوست
  • پینه بستن

در صورت حساسیت داشتن به نیکل چه اقداماتی باید صورت داد؟

در صورتی که تشخیص دادید به نیکل حساسیت دارید، یکی از ساده‌ترین کارها این است که طلا با عیار بالا ( طلای 18 عیار به بالا )  خریداری کنید. این طلاها خاصیت آلرژیک کمتری دارند.

از خرید طلا با عیار ۱۰ یا ۱۴ به شدت پرهیز کنید تا پوستتان قرمز و دچار خارش نشود.

از خرید طلای روکش شده (آبکاری) پرهیز کنید. اغلب روکش‌های طلا حاوی نیکل هستند و می‌توانند حساسیت ایجاد کنند.

طلای سفید نخرید. یکی دیگر از توصیه‌ها این است که به هیچ عنوان سراغ طلای سفید نروید. طلای سفید در واقع همان طلای زرد است که روی آن یک لایه رودیوم کشیده شده. ممکن است طلای زردِ زیر کار، عیار کمی داشته باشد و در نتیجه میزان نیکل موجود در آن قطعه زیاد خواهد بود و دوباره شاهد قرمزی و خارش خواهید بود.

بدنر از همه این است که روکش طلا هم حاوی نیکل باشد در این صورت حساسیت بیشتر از همیشه بروز خواهد کرد. بهترین کار این است که طلاهایی عاری از نیکل خریداری کنید.

بیشتر بدانید : راهنمای خرید اینترنتی طلا

فنر و کمک فنر در سیستم تعلیق خودرو

 در ابتدا لازم بذکر است فنر و کمک فنر 2 جزء مستقل از سیستم تعلیق خودرو هستند که وظیفه فنر تحمل وزن اتاق روی سیستم تعلیق و وظیفه کمک فنر جذب ضربات ناشی از حرکت خودرو روی جاده است. در ادامه این مقاله با استار پارتس نمایندگی فروش قطعات هیوندای و کیا همراه باشید تا با این قطعه حیاتی در خودرو آشنا شوید.  

فنر (Spring) خودرو

قسمتی از سیستم تعلیق می‌باشد که وزن خودرو را ساپورت کرده، ارتفاع خودرو را در حد استانداردش ثابت نگه‌داشته و ضربات جاده را نیز دفع می‌نماید.

فنرها که اغلب میلهها یا حلقههای فولادی انعطافپذیری هستند، به شاسی و اتاق خودرو اجازه میدهند تا بدون اخلال در حرکت خودرو، دستاندازها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.

بیشتر بخوانید : ترموستات ماشین هیوندای

کنترل کار فنر

فنری برای سیستم تعلیق خودرو ایدهآل است که ضربه دست‌انداز را به سرعت جذب کند و سپس به آهستگی به وضعیت عادی خود برگردد اما ساخت چنین فنری دشوار است اگر فنر خیلی انعطاف‌پذیر یا نرم باشد، بیش از اندازه تغییر طول میدهد.

اگر فنر خیلی سفت یا سخت باشد، خودرو نرم حرکت نمی‌کند وضعیت مطلوب با استفاده از یک فنر متوسط و یک کمک فنر تامین می‌شود.

ضریب فنر

شاخص نرمی یا سختی فنر را ضریب فنر می‌نامند. ضریب فنر باری است که برای جابجا کردن فنر، به اندازه معین، لازم است ضریب فنری که به صورت یکنواخت فشرده می‌شود.

فنرهای ضریب متغیر با آهنگ ثابت حرکت نمی‌کند یا تغییر طول نمی‌دهند .

هر گاه فنر لول با استفاده از مفتول مخروطی پیچیده شود ضریب آن متغیر خواهد بود در نوع دیگری از فنر لول ضریب متغیر، پیچ‌ها در بالای فنر، نسبت به پایین فنر به هم نزدیک‌ترند، یا به صورت مخروط یا بشکه پیچیده شده‌اند.

جرم فنربندی شده و جرم فنربندی نشده

با توجه به این که فنرها چگونه به چرخها و بدنه خودرو متصل شوند مهندسین و متخصصین خودروسازی بحثی را پیش کشیدند به نام جرم فنربندی شده و جرم فنربندی نشده unsprung mass.

جرم فنر بندی شده خودرو آن قسمتی از خودرو است که وزن آن روی فنربندی قرار میگیرد در حالیکه قسمتی از خودرو که بین جاده و فنر قرار میگیرد جرم فنربندی نشده می‌گویند.

میزان سختی فنر مشخص میکند که جرم فنربندی شده در برابر دستاندازها و هنگام رانندگی چگونه عمل کند فنری که نسبت به جرم فنربندی شده سختی کمتری دارد سبب نرمی سواری میشود.

بیشتر بخوانید : رهنمای خرید قطعات هیوندای

سوالات رایج در مورد انگشتر رزگلد

 این روزها با توجه به شرایط شیو ویروس کرونا بازار خرید طلا نیز مثل سایر بازار ها به صورت اینترنتی شده و عذه زیاذی اقدام به خرید طلا اینترنتی می کنند ، اما باید نوجه کرد که خرید طلا کمی متفاوت است و باید در خرید آن نهایت دقت را به کار برد پس بهتر قبل از خرید هر گونه مصنوعات طلا درباره آن اطلاعاتی جمع آوری کنیم .

در این مقاله از گلری کیش طلا سعی کردیم به سوالات شما پیرامون خرید انگشتر رزگلد پاسخ دهیم ف پس در ادامه همراه ما باشید

طلای رزگلد خالص چیست؟

برخی از مردم از عبارت «طلای رز گلد خالص» استفاده می‌کنند. اما این درست نیست. در واقعیت ما طلای قرمز خالص نداریم زیرا رز گلد یک «آلیاژ» است. یعنی از ترکیب دو یا سه فلز ساخته می‌شود. هر چه خلوصِ طلای مصنوعات رز گلد بیشتر باشد، رنگ صورتی آنها کمتر خواهد بود. به این خاطر که مس کمتری در ساخت آن استفاده شده است.

از کجا متوجه شویم انگشتر طلا عیار پایینی دارد؟

انگشتر رزگلدی که عیار و خلوص بالایی دارد، رنگ روشن‌تر و رنگ صورتی‌تری دارد. رز گلدی که خلوص طلای کمتری دارد، پررنگ‌تر و قرمزتر دیده می‌شود. به این دلیل که مس موجود در آن بیشتر است.

طلای رزگلد چگونه به این رنگ در می‌آید؟

وقتی مس با طلا آلیاژ می‌شود، طلا رنگ صورتی به خود می‌گیرد که به آن رزگلد می‌گویند. عدد یا فرمول مشخصی برای ترکیب مس و طلا به‌منظور ساخت و تهیه رزگلد وجود ندارد. اما این را در نظر داشته باشید که هر چه رنگ صورتی طلا پررنگ‌تر و محسوس‌تر باشد، یعنی مس بیشتری در ساخت آن استفاده شده است.

انگشتر طلای روسی چیست؟                   

طلای روسی یک نام تجاری است که به رز گلد داده شده است. دلیلش هم این است که این آلیاژ نخستین بار در قرن ۱۹ میلادی در کشور روسیه ساخته و عرضه شد. یعنی خاستگاه اصلی طلای صورتی به کشور روسیه بر میگردد.

 

  

چراغ چک خودرو چیست؟

 چراغ چک خودرو نشان از یک مشکل پرهزینه یا جزئی دارد که باید رفع شود. مسئله‌ای که شاید مربوط به خرابی کاتالیزور یا شل بودن در باک بنزین باشد. ولی به طور کلی برای جلوگیری از عواقب بعدی بهتر است که برای تشخیص صحیح‌تر مشکل به نمایندگی خودرویتان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر این باره با در این مقاله از استارپارتس نمایندگی فروش قطعات هیوندای و کیا همراه باشید.

چراغ چک خودرو زمانی روشن می‌گردد که یک خطا در کارکرد موتور توسط ECU کشف شود.

ECU برای نشان دادن این خطا به راننده، از چراغ چک خودرو استفاده نموده و با روشن نمودن آن به راننده می‌فهماند که مشکلی در نحوه کارکرد خودرو به وجود آمده است.

در نگاه اولیه ممکن است با خود بگوییم که این بسیار سودمند است که بدانیم خودرو با مشکل مواجه شده است و نسبت به رفع آن اقدام نماییم. اما مشکل در آنجا حاد می‌گردد که بدانیم هزاران دلیل مختلف ممکن است منجر به روشن شدن چراغ چک شود.

کارشناسان طراحی و تعمیر خودرو در شرکت‌های معتبر طراحی و ساخت خودرو دلایل اصلی روشن شدن چراغ چک را در چند مورد خلاصه نموده‌اند.

می‌توان گفت که به احتمال بسیار زیاد یکی از دلایلی که در ادامه ذکر خواهد شد ممکن است منجر به روشن شدن چراغ چک گردد که در ادامه این دلایل را ذکر خواهیم نمود.

اما باید بدانید که اینها تنها حدس و گمانهایی است که ممکن است دلیل روشن شدن این چراغ باشند و برای فهمیدن دلیل اصلی این امر، لازم است که به یک متخصص مراجعه نمود و یا خودرو را دیاگ زد.

ایراداتی جزئی مانند بسته نبودن کامل درب باک تا ایراداتی مهم مانند خراب ‌شدن مبدل کاتالیست می‌توانند از علت‌های روشن‌شدن چراغ چک باشند.

در ادامه ده مورد رایجی که سبب روشن ‌شدن این چراغ می‌شوند را معرفی خواهیم کرد.

بیشتر بدانید: تعویض و خرید جعبه فیوز داخل اتاق

1- خراب شدن سنسور اکسیژن

2- از جا درآمدن درب باک

3- خراب شدن مبدل کاتالیستی

4- خرابی کوئل و یا شمع‌ها

5- خرابی وایر شمع

6- از کار افتادن سنسور هوای ورودی در روشن شدن چراغ چک خودرو

7- ایراد در سیستم دزدگیر

8- نشتی خلأ

9- ایراد در سیستم EGR

10 – ایراد باتری در روشن شدن چراغ چک خودرو

بیشتر بدانید: راهنمای خرید قطعات کیا

 

طلا مناسب فصل پاییز

 طلا مناسب فصل پاییز طلایی است که بر اساس عناصر اصلی این فصل همچون باد و باران ساخته و طراحی شده باشد؛ زیورآلاتی که طرحی از باران‌هایی پاییزی و بادهای خنک این سه‌ماهه‌ی جذاب در خود دارند.  اگر شما هم به دنبال خرید طلا با طرح های پائیزی هستید در ادامه این مقاله با گالری طلا جواهر کیش طلا همراه باشید.

طلا با طرح باد در گالری پرسته

در فصل پاییز ما همیشه شاهد بادهای سرد هستیم و همین امر سبب شده تا گالری کیش طلا ، طلا با طرح باد تولید و عرضه کند. تمامی این مصنوعات طلا از جنس طلای ۱۸ عیار هستند و جذابیتشان در دست‌ساز بودنشان است. تصور کنید در میان زرد و قرمزهای پاییز یک جفت گوشواره طلا باد به گوش کنید و در میان خش‌خش برگ‌های پاییزی قدم بزنید!

طلا با طرح باران در گالری پرسته

به دلیل لطافت رنگ‌ها و تفاوت آن‌ها و همچنین اهمیت فصل پاییز به عنوان مرحله‌ی گذار از تابستان گرم به زمستان سرد، پاییز همواره الهام‌بخش هنرمندان، شاعران، و ادیبان بوده‌است. طراحان گالری کیش طلا نیز از زیبایی این فصل استفاده و طلا با طرح باران طراحی و عرضه کرده‌اند.

شما می‌توانید گردنبند، گوشواره یا دستبند با طرح قطره‌های باران را از گالری کیش طلا خریداری کنید. این طلاها با نگین‌های گرد و زیبایی به شکل باران طراحی شده‌اند و در رنگ‌های سفید، آبی و بنفش عرضه شده‌اند.

در آخر هم اشاره کنیم که چون فصل پاییز فصل لبا‌س‌های گرم و پوشیده است، بهتر است از طلاهایی استفاده کنید که درشت‌تر هستند و روی لباس خود را نشان می‌دهند. یا مثلا از ترکیب طلا و مروارید یا طلا و چرم کمک بگیرید.

از دیگر عناصر مربوط با طلای مناسب برای فصل پاییز می‌توان به رنگ نگین اشاره کرد. ما در مطلب بعدی به طور ویژه رنگ‌های پاییزی و طلاهای موجود در فروشگاه گالری پرسته که بر اساس این رنگ‌ها هستند را معرفی خواهیم کرد.

واتر پمپ خودرو

 در این مقاله  از استار پارتس نمایندگی فروش قطعات کیا و هیوندای  قصد داریم شما را با یکی دیگر از قطعات مهم درون کاپوت خودرو یعنی واتر پمپ خودرو آشنا کنیم.

واتر پمپ وظیفه پمپ کردن آب رادیاتور را برعهده دارد. با ما همراه باشید تا بیشتر با واتر پمپ خودرو این قطعه مهم آشنا شویم.

یکی از اجزای سیستم خنک کننده موتور خودرو واتر پمپ است.

این قطعه به صورت مداوم مایع رادیاتور را به سمت موتور خودرو پمپاژ می‌کند تا از بالا رفتن حرارت موتور در هنگام کار کردن جلوگیری نموده و مانع جوش آوردن موتور گردد.

موتور خودرو به هنگام کارکردن، دمای بسیار بالایی در حدود 2500 درجه سانتی‌گراد از خود تولید می‌کند. جهت کارکرد بهینه، دمای موتور باید در محدوده 90 تا 95 درجه سانتیگراد نگه داشته شود.

ساس کار واتر پمپ خودرو چگونه است؟

با هر بار روشن شدن موتور، واتر پمپ نیز شروع به کار کرده و مایع درون رادیاتور را به سمت موتور پمپاژ می‌کند و مایعی که حاوی آب و ضدیخ است، درون سرسیلندر و پوسته موتور به گردش درمی‌آید.

حرارت موتور جذب مایع شده و در نتیجه دمای آن بالا می‌رود که برای خنک شدن باید به رادیاتور باز گشته تا پس از خنک شدن، مجدداً به سمت موتور بازگردد.

چون وظیفه واتر پمپ برقراری گردش دائمی آب در موتور است تا زمانی که موتور خودرو روشن است باید کار کند، معمولاً کارخانه‌های سازنده، آن‌ها را با طول عمر بالا می‌سازند.

بیشتر بدانید : راهنمای خرید واتر پمپ آوانته

بهترین زمان تعویض واتر پمپ خودرو چه زمانی است؟

واتر پمپ معمولاً به وسیله تسمه تایم حرکت می‌کند اما گاهی تسمه کمکی که به پولی سر واتر پمپ متصل است موجب حرکت آن می‌شود.

به همین دلیل تعمیرکاران خودرو معمولاً پیشنهاد می‌کنند که با هر بار تعویض تسمه تایم، واتر پمپ خودرو نیز تعویض گردد، چون دسترسی به هر دو قطعه سخت و هزینه تعویض آن بسیار بالاست.

اگر به خرابی واتر پمپ رسیدگی نشود موجب ایجاد خسارت و خرابی در واشر سرسیلندر و موتور خودرو خواهد شد، بنابراین بهتر است علائم خرابی واتر پمپ را بشناسیم و با بررسی آن از ایجاد هزینه‌های گزاف تعمیرات واشر سر سیلندر و موتور خودرو جلوگیری کنیم.

بیشتر بدانید: راهنمای خرید لوازم یدکی کیا

طلا و جواهرات هندی

 در بسیاری از فرهنگ‌های متداول جهان، زیورآلات و طلا و جواهر در نمایش وضعیت اجتماعی آن جامعه نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. این مساله در مورد هند و طلاهای هندی نیز مصداق دارد. طلا و جواهری هندی دارای تاریخچه غنی است و طیف گسترده‌ای از سبک‌ها و طرح‌های این صنعت را شامل می‌شود. حتی جواهرات مدرن این کشور آسیایی هم از فرهنگ و باورهای مردم هند الهام گرفته‌اند.

اگر شما هم علاقه مند به خرید طلا ی هندی هستید در ادامه این مقاله با فروشگاه آنلاین طلا و جواهر کیش طلا همراه باشید.

 ملیله‌کاری (Filigree)

ملیله‌کاری، شاخه‌ای از هنر فلزکاری است که با مفتول‌های نازک نقره یا طلا انجام می‌پذیرد. این طرح در ساخت طلای هندی بسیار رایج و محبوب است به این دلیل که بسیار ظریف و زیبا ساخته می‌شود و طراحی‌های منحصر به فرد هم دارند. در این سبک از پیچاندن فلز با ظرافت زیاد به یک الگوی یا طراحی دقیق دست پیدا می‌کنند.

تکنیک میناکاری (Meenakari)

میناکاری در سبک‌های مختلف طراحی و تولید طلا و جواهر در کشور هند استفاده می‌شود.

همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، در دنیای مد و فشن، طلای میناکاری‌شده از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. دلیلش هم این است که رنگ و طرح‌های ویژه‌ای به طلاهای معمولی می‌بخشد. جواهرات میناکاری‌شده در انواعِ رنگ‌ها، طرح‌ها و شکل‌ها در اختیار مشتری‌ها قرار دارند تا هر فردی بنا به سلیقه شخصی خود، هرآنچه می‌خواهد را انتخاب و خریداری کند. این طلاها عموما قیمت مناسبی هم دارند، در نتیجه برای معتادان به مد و فشن که عاشق تنوع هستند، گزینه‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای بشمار می‌روند.

از این تکنیک در استان راجستان و دیگر مناطق شمالی کشور هند به وفور استفاده می‌شود

طلا و جواهر کُندان (Kundan)

جواهرات کندان یا جواهرات سنتی هند که از امپراطوری مغول ساخته شده است، از طلا و نقره با سنگ‌های قیمتی طبیعی ساخته می‌شوند.

سنگهای قیمتی همچون زمرد، الماس و یاقوت کبود گوهرهای رایجی هستند که در ساخت مصنوعات طلای هندی (طلای کندان) به وفور مورداستفاده قرار می‌گیرند. این مدل از طلا از چندین لایه سنگ قیمتی و فلزات گرانبها ساخته می‌شود که با ظرافت کامل به یکدیگر متصل می‌شوند.

بیشتر بخوانید :

راهنمای خرید گوشواره طلا

روغن گیربکس چیست ؟

 روغن گیربکس یک مادهی لغزنده و روانکار است که در شیفتینگ (تعویض دنده) بسیار مهم است. در ماشینهایی با گیربکس اتوماتیک روغـن گـیربکس علاوه بر روانکاری انتقال دنده وظیفه خنککنندگی را نیز بر عهده دارد و به آن ATF گفته میشود. برای گیربکسهای دستی روغنهای متفاوتی وجود دارد. در ادامه این مقاله با استارپارتس نمایندگی فروش قطعات هیوندای و کیا همراه باشید تا شما را در انتخاب بهترین روغن گیربکس راهنمایی کنیم .

واسکازین یا روغن جعبه‌دنده

روانسازی است که برای روان‌کاری قطعات متحرک موجود در جعبه‌دنده (گیربکس)، دیفرانسیل و جعبه‌فرمان خودرو استفاده می‌شود. این روانساز دارای گرانروی ناچیز (حتی در دماهای پایین) بوده و با فلزات موجود در جعبه‌دنده (فولاد و آلیاژهای مس) سازگاری کافی را دارد.

یکی از روغن‌هایی که در خودرو مصرف می‌شود، روغن دنده یا واسکازین است. واسکازین کلمه روسی روغن دنده (Gear oil) می‌باشد. این روغن‌ها در گیربکس و دیفرانسیل خودرو استفاده می‌شوند و با روغن موتور فرق دارند.

چرا باید روغن گیربکس را عوض کنیم ؟

باید گفت که در گیربکسهای دستی روغن گیربکس کیفیت خود را از دست نمیدهد بلکه آلوده میشود. پس از مستهلک شدن دندهها و برینگها ذرات کوچک و میکروسکوپی وارد روغن گیربکس شده و همانطور که میدانید این ذرات میکروسکوپی میتواند در روند کاری روغن کاری اختلال ایجاد کند و باعث می‌شود روغن نتواند کار خود را به درستی انجام دهد.

بنابراین تعویض دیر روغن گیربکس باعث کاهش عمر شدید گیربکس خودرو میشود.

بیشتر بدانید: راهنمای خرید روغن گیر بکس هیوندای

زمان تعویض

در گیربکس های دستی از 50 هزار کیلومتر تا 100 هزار کیلومتر زمان تعویض روغن گیربکس متغیر است. در برخی خودروها که در شرایط سختتری هستند و فشار زیادی روی آنها است ممکن است برای هر 30 هزار کیلومتر حرکت تعویض روغن گیربکس لازم شود.

شما برای مطلع شدن از زمان تعویض روغن گیربکس خودروی خود می توانید به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید .

در گیربکس های اتوماتیک روغن گیربکس برای هر 60 هزار کیلومتر باید تعویض شود ولی این زمان در برخی خودروها به 100 هزار کیلومتر هم میرسد. البته باید به این نکته اشاره کرد که تعویض زودتر روغن گیربکس هیچ ضرری ندارد و اگر هزینه مهم نباشد تعویض روغن گیربکس زودتر از موعد برای خودروی شما خوب است.

بیشتر بدانید : راهنمای خرید قطعات هیوندا

همه چیز در مورد طلا رزگلد

 حتما واژه رزگلد را زیاد شنیده‌اید اما شاید به‌طور دقیق ندانید که این کلمه به چه مفهومی است. رزگلد (Rose gold) در واقع به طلایی گفته می‌شود که ته‌رنگ صورتی داشته باشد. به رزگلد طلای قرمز یا طلای صورتی هم می‌گویند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طلای رزگلد دز این مقاله  با گالری طلا و جواهر کیش طلا همراه باشید.

طلای رز گلد از چه موادی ساخته می‌شود؟

طلایی که به رنگ صورتی در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود از ترکیب طلای خالص و مقداری فلز مس تهیه می‌شود. عدد یا فرمول مشخصی برای ترکیب مس و طلا به‌منظور ساخت و تهیه رزگلد وجود ندارد. اما این را در نظر داشته باشید که هر چه رنگ صورتی طلا پررنگ‌تر و محسوس‌تر باشد، یعنی مس بیشتری در ساخت آن استفاده شده است.

رزگلد و قیراط (عیار)

عیار رز گلد همانند طلای معمولی است و در عیارهای متفاوت عرضه می‌شود. میزان عیار هر دو طلای زرد و طلاهای رنگی با هم برابر است. یعنی طلای ۱۴ عیار زرد و طلای ۱۴ عیار رزگلد هر دو خلوص یکسانی دارند و حاوی ۵۸٫۳ درصد طلا هستند.

به زبان ساده‌تر، هر چه عیار طلای رزگلد پایین‌تر باشد، یعنی مس موجود در آن بیشتر است.

بنابراین تفاسیر، رز گلدی که خلوص طلای کمتری دارد، پررنگ‌تر و قرمزتر دیده می‌شود. البته ممکن است که در ساخت مصنوعات طلایی از دیگر فلزات هم استفاده شود. در این صورت از میزان قرمزی آلیاژ مس و طلا کاسته می‌شود.

اما به‌صورت کلی، رز گلدی که عیار و خلوص بالایی دارد، رنگ روشن‌تر و رنگ صورتی‌تری دارد.

طلای رزگلد خالص چیست؟

برخی از مردم از عبارت «طلای رز گلد خالص» استفاده می‌کنند. اما این درست نیست. در واقعیت ما طلای قرمز خالص نداریم زیرا رز گلد یک «آلیاژ» است. یعنی از ترکیب دو یا سه فلز ساخته می‌شود.

هر چه خلوصِ طلای مصنوعات رز گلد بیشتر باشد، رنگ صورتی آنها کمتر خواهد بود. به این خاطر که مس کمتری در ساخت آن استفاده شده است.

بنابراین، طلای صورتی خالص در جهان وجود ندارد و در بهترین حالت، یک طلای ۲۲ عیار خواهد بود.

بهترین روش خرید طلا رز گلد چیست؟

هنگام خرید طلا رز گلد حتما به عیار آن توجه داشته باشید. همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، وقتی عیار بالایی داشته باشد یعنی مقدار طلای استفاده شده در آن بیشتر است. بنابراین، ارزش و بهای بالاتری هم خواهد داشت.

بد نیست بدانید طلاهای قرمز (هر چه پررنگ‌تر باشند)، با اینکه ناخالصی بیشتری دارند اما در عوض مستحکم‌تر و با دوام‌تر هستند.

بنابراین، رز گلد برای استفاده روزمره و دم‌دستی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی بشمار برود زیرا این اطمینان را دارید که بسیار دیرتر از طلای زرد خش برمی‌دارند، خم یا دچار شکستگی می‌شوند.

شاید بد نباشد در این جا به این نکته اشاره کنیم، هر چه طلا خالص‌تر باشد، نرم‌تر است. به این معنی که برای استفاده روزمره چندان مناسب نیست.

 

اشتباهاتی که هنگام خرید حلقه طلا انجام می‌دهید .

 هنگام خرید حلقه طلا برای شریک عاطفی خود، اغلب مردم بدنبال شکل و ظاهر حلقه هستند و به دیگر مسایل دقت و توجهی ندارند. انگشترهای سولیتر، هالو یا سه‌گانه. سنگ‌هایی به شکل گلابی، گرد یا بیضی؟ سنگ الماس یا سنگ‌های رنگی؟

برای آشنایی با اشتباهات رایج که بیشتر مردم هنگام خرید حلقه نامزدی انجام می‌دهند تا انتهای این مطلب با گالری طلا و جوهر کیش طلا باشید.

انتخاب باریک‌ترین رکاب برای انگشتر

امروزه شاهد حلقه‌هایی هستیم که رکاب بسیار باریکی دارند. به این خاطر که باریک بودن انگشتر باعث می‌شود سنگ روی آن بزرگ‌تر دیده شود. اما این را بدانید که انتخاب رکاب باریک یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات برای خرید حلقه نامزدی بشمار می‌رود. چرا؟

به این خاطر که رنگ‌های مختلف طلا (که درجه سختی آن را مشخص می‌کند) به مرور زمان و در طول سال‌ها خورده می‌شود و در نتیجه حلقه از آن چیزی که هست هم باریک‌تر و نازک‌تر خواهد شد. در نتیجه، احتمال شکستن آن بسیار زیاد است. یعنی پس از چند سال همیشه باید در استرس این باشید که حلقه‌تان شکسته نشود.

خرید طلای سفید به جای پلاتین

با اینکه طلای سفید و پلاتین از نظر ظاهری شبیه هم هستند اما پلاتین بسیار بهتر و ارزشمندتر از طلای سفید است. طلای سفید در واقع همان طلای زرد است که یک لایه رودیوم روی آن کشیده شده تا سفید به نظر برسد.

رودیوم هم فلز ارزشمندی است. اما مشکل این نوع روکش این است که به مرور زمان از بین می‌رود و طلای زرد زیر آن پدیدار می‌شود. این روند به تدریج و نامحسوس ادامه پیدا می‌کند و فرد متوجه آن نخواهد شد. تا اینکه کار از کار بگذرد. در این صورت، باید حلقه را نزد کارشناس طلا و جواهر برد تا دوباره روی آن را روکش رودیوم بکشند.

اما پلاتین این مشکلات را ندارد. قیمت پلاتین گران‌تر از طلای سفید است (نه خیلی) اما در عوض رنگ آن ثابت است، دوام بسیار زیادی دارد، به‌راحتی خش بر نمی‌دارد و تقریبا همیشه درخشندگی خود را حفظ می‌کند.

به همین خاطر بسیار منطقی‌تر است که هنگام خرید کمی بیشتر هزینه کنید اما در عوض یک حلقه‌ی بادوام و عمری خریداری کنید.

انتخاب بهترین رنگ و شفاف‌ترین الماس برای حلقه

حتی اگر توان مالی خرید گران‌قیمت‌ترین الماس را دارید هم توصیه می‌کنیم برای حلقه نامزدی سراغ الماسی نروید که بالاترین درجه رنگ و بالاترین درجه پاکی را دارد. بسیاری از کارشناسان جواهر اعتقاد دارند هزینه کردن برای خرید عالی‌ترین سنگ الماس برای حلقه نامردی یکی از اشتباهات بارز ثروتمندان است.

دلیلش این است که چشم غیر مسلح انسان توانایی تشخیص درجه عالی رنگ و بهترین درجه پاکی الماس را ندارد. یعنی فرد با نگاه کردن به الماس درجه یک و الماس درجه ۴ نمی‌تواند تفاوت آنها را تشخیص دهد. به این خاطر که این تفاوت‌ها بسیار کم و غیرقابل شناسایی هستند. اما این در حالیست که قیمت آنها با هم تفاوت بسیاری دارد.

منبع : www.kishtala.com

صفحه قبل 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 صفحه بعد