تغییرات بدن در سرطان

 تغییرات بدن در سرطان شامل تغییرات در سیستم ایمنی

سیستم ایمنی از بدن در مقابل بیماری هایی که روزانه با آن ها مواجه می شویم و حتی ممکن است به آن مبتلا شویم و هم چنین عفونت هایی که مشکلات زیادی برای ما به وجود می آورند، حفاظت می کند. وقتی مبتلا به سرطان می شوید و یا در طول دوره درمان آن هستید ، گاهی سیستم ایمنی بدن شما تضعیف می شود.

برای جلوگیری از تغییرات سیستم ایمنی بدن در هنگام سرطان نیز برخی از سلول های سیستم ایمنی بدن می توانند سلول های سرطانی غیر طبیعی را تشخیص دهند و آن ها را از بین ببرند. اما متاسفانه ممکن است این راه برای خلاص شدن از شر سرطان به طور کامل کفایت نکند.

تغییرات پوستی در سرطان

همانطور که گفته شد، در بیماری سرطان در طول دوره بیماری و یا در طول دوره درمان، تغییرات بدن در سرطان شامل تغییراتی در اندام های شما ایجاد می شود که یکی از آنها تغییرات پوستی است. بیماری سرطان تغییراتی را در پوست و ناخن ایجاد خواهد کرد ، اما نگران این قضیه نباشید زیرا می توانید با تیم های مراقبت بهداشتی تماس گرفته و این مشکلات را برطرف کنید.

مشکلاتی که در طول دوره درمان بیماری سرطان ایجاد می شود مواردی است از جمله: در طول دوره پرتو درمانی و شیمی درمانی اغلب بسیار خفیف هستند ولی گاه در پرتو درمانی به دلیل اینکه اشعه به پوست تابیده می شود احساس خارش ، قرمزی و گاهی تیرگی را می کنید. حتی ممکن است زخم هایی بر روی پوست ایجاد شود.

تغییر در مو پس از ابتلا به سرطان

باید بدانید که در زمان ابتلا به سرطان و نیز در طول دوره درمان آن دچار ریزش مو خواهید شد. ریزش مو یکی از سخت ترین و ناراحت کننده ترین بخش های تجربه بیماری سرطان است، البته این را هم اضافه کنم ممکن است بعضی سرطان ها باعث ایجاد ریزش مو نشود، ولی در اکثر مواقع این اتفاق رخ می دهد. این که شخصی خود را بدون موی سر و ابرو تصور کند خیلی وحشتناک است ولی در اغلب موارد افرادی که در حال درمان هستند و شیمی درمانی می شوند افردی بدون مو ، ابرو و مژه هستند. این بخش سخت ترین قسمت بیماری سرطان است که بعضی افراد تجربه می کنند. اما اگر این موضوع برای فرد مبتلا به سرطان خیلی ناراحت کننده باشد می تواند قبل از شروع شیمی درمانی اقدام به خرید کلاه گیس شیمی درمانی کند. ( توجه کنید استفاده از کلاه گیس ارزان با الیاف مصنوعی می تواند برای پوست حساس افرادی که تحت شیمی درمانی هستند آزار دهنده باشد )

تغییرات بدن در سرطان شامل تغییر اندام های گوارشی

مشکلات مختلفی در اندام های گوارشی در افراد مبتلا به سرطان ایجاد می شود. به طور مثال، مسائل مربوط به هضم غذا در افراد مبتلا به سرطان یکی از مشکلاتی است که وجود دارد زیرا مشکلات گوارشی می تواند توانایی بیمار در هضم غذا را مختل کند.

مقایسه کاشت مو و کلاه گیس

در این مقاله به مقایسه کاشت مو و استفاده از کلاه گیس می پردازیم و مزایا و معایب هر کدام را مورد بحث قرار می دهیم . از قدیم بسیاری از افرادی که دچار ریزش موی سر شده بودند، به دنبال خرید کلاه گیس زنانه یا مردانه بودند و به دنبال اطلاع از بهترین و ارزان ترین قیمت کلاه گیس طبیعی بودند.

با ورود تکنیک های مختلف ترمیم مو  و کاشت مو، میزان محبوبیت و استفاده از کلاه گیس، مرتب کمتر شد ولی همچنان عده ای در جهان هستند که به جای استفاده از عمل کاشت مو و یا روش های دارویی درمان ریزش مو ، از کلاه گیس استفاده می کنندهم چنین بسیاری از افرادی که به علت شیمی درمانی و یا پرتو درمانی دچار ریزش مو شده اند برای درمان موقت ازکلاه گیس شیمی درمانی استفاده می کند.

چرا عمل کاشت مو:
عمل کاشت مو نسبت به استفاده از کلاه گیس ها مزایای بسیاری دارد از جمله اینکه نتایج آن دائمی و کاملا طبیعی هستند و از لحاظ هزینه نیز بسیار مقرون به صرفه است.

ترس از معلوم شدن کلاه گیس:
بسیاری ازافرادی که همیشه از کلاه گیس طبیعی یا مصنوعی استفاده می کنند ، می گویند که همیشه از این ترسرا دارند که هنگام وزش شدید باد، کلاه گیس آنها را باد ببرد. چنین اتفاقی می تواند یک حادثه هنده دار را رقم بزند . یا اگر کسی به سرشان دست بزند، براحتی متوجه می شود که وی کلاه گیس بر سر دارد و همچنین این افراد در زمان شنا در مکان هایی مانند استخر و یا دریا به مشکل برمی خورند و کلاه گیس را باید از سر در آورند.

طاسی:
شاید لازم باشد که این نکته را یاداوری کنیم کنیم که استفاده از کلاه گیس می تواند موجب طاسی سر شود و این مسئله یکی از عوارض و معایب کلاه گیس در مقایسه با کاشت مو است. این مسئله به دلیل چسباندن و اتصال لایه زیرین کلاه گیس به سر اتفاق می افتد. این نوع طاسی ناشی از استفاده از کلاه گیس، "traction alopecia" گفته می شود.

استفاده از کلاه گیس:
در برخی از افرادی که دچار ریزش موی موقتی و نه دائم، هستند شاید استفاده از کلاه گیس چندان ایرادی نداشته باشد هر چند که در این حالت هم این کار توصیه نمی شود. برای مثال زنانی که زایمان کرده اند، افرادی که تحت شیمی درمانی هستند و یا بیماران و افرادی که دچار بیماری های خاص هستند.

نتیجه پایانی:

در پایان اینکه به هر دلیلی که افراد دچار ریزش موی سر، کم پشت شدن موها و یا طاسی منطقه ای می شوند، بهتر است در ابتدا به یک کلینیک کاشت مو مراجعه کنند تا پس از بررسی های اولیه و معاینات، بهترین درمان برای بازگرداندن موهای از دست رفته، توسط پزشک کاشت مو برای آنها تجویز شود.

همه چیز راجع به رشد موها بعد از شیمی درمانی

 اتفاقاتی که بعد از شروع شیمی درمانی برای مو می افتد:

بعضی از افراد کل موهای سرشان و بعضی قسمت هایی از موی سر را از دست می دهند

· افرادی که در حالت طبیعی رشد موی سریع تری دارند بعد از درمان شیمی درمانی نیز سریع تر موهایشان به حالت اولیه بر می گردد

· رشد موها به محض تمام شدن دوره شیمی درمانی شروع می شود

· میزان رشد مو در افراد با توجه به ویژگی های فردی مثل ( نژاد و ین و ...) با یکدیگر متفاوت است.


رشد موها بعد از شیمی درمانی

اطلاعات بیشتر در مورد ریزش مو بر اثر شیمی درمانی به فرد کمک می کند تا پس از پایان درمان به رشد مجدد موها کمک کند.

 

۲ تا ۳ هفته بعد از شیمی درمانی موها به شکل کرک های نازک شروع به ظاهر شدن می کند

۱ تا ۲ ماه بعد موهای اصلی با تارهای ضخیم شروع به رشد می کند

۲ تا ۳ ماه بعد رشد موها به اندازه ۲ تا ۳ سانتیمتر می رسد

۶ ماه بعد موها حدود ۲ تا ۳ سانتیتر دیگر رشد کرده و تقریبا تمام کاسه سر را فرا می گیرند. آقایان تقریبا در این زمان موهای شان مثل قبل می شود.

۱۲ ماه بعد از اتمام شیمی درمانی موها حدود ۱۰ سانتی متر رشد داشته و می تواند بروس و شانه شود.

افرادی که تحمل این شرایط برایشان سخت است میتوانند قبل از شروع شیمی درمانی اقدام به خرید کلاه گیش شیمی درمانی کنند.( توجه کنید که استفاده از کلاه گیس ارزان که از الیاف مصنوعی تهییه شده است میتواند برای پوست حساس افرادی که تحت شیمی درمانی هستند آزار دهنده باشد.

 

آیا جنس مو بعد از شیمی درمانی تغییر می کند؟


در بیشتر موارد مو بعد از یک سال دوباره مثل حالت قبل از درمان می شود. در درصد کمی از افراد ممکن است رنگ مو تغییر کرده و موها کمی فر شود. بسته به جنس مو و عواملی که هنوز هم پزشکان دلیل اصلی آن را نمی دانند.

 

آیا بعد از شیمی درمانی می توان به رشد موها کمک کرد؟

با مراقبت های صحیح می توان بعد از شیمی درمانی موهای سالمی داشت و به رشد و پر شدن آن ها کمک کند. توصیه های زیر مهم است:

نکشیدن موها

بروس نکشیدن زیاد

عدم استفاده از اتوی مو

استفاده نکردن زیاد از سشوار

عدم استفاده از داروهای درمانی مثل مونوکسیدیل مگر فقط طبق نظر پزشک

 

استفاده از روغن های گیاهی پس از مشورت با پزشک

آیا می‌توان از ریزش مو شیمی درمانی جلوگیری کرد؟

 در حال حاضر هیج درمانی وجود ندارد که تضمین کند موهای شما در طول شیمی درمانی نخواهد ریخت . اما چندین روش براس جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی وجد دارد که قطعی نیستند.

از جمله این روش ها :

کلاه‌های خنک کننده پوست سر (کاهش دمای پوست سر - هیپوترمی). در طول دوره شیمی درمانی ، یک کلاه مناسب که توسط مایع سرد، سرد می‌شود، می‌تواند بر روی سر شما برای کند کردن جریان خون به سمت سر شما، قرار گیرد. به این روش، داروهای شیمی درمانی کمتر احتمال دارد که روی موهای شما اثری بگذارند.

ماینوکسیدیل (روگین).استفاده از ماینوکسیدیل - دارویی که برای ریزش مو تأیید شده است - قبل و در طی شیمی درمانی احتمالا از ریزش مو شما جلوگیری نمی‌کند، اگرچه برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که ممکن است رشد مجدد موهای شما را تسریع کند.

قبل از درمان شیمی درمانی

با موهای خود ملایم باشید. .دائما موهای خود را رنگ و فر نکنید اینها می‌توانندموهای شما را تضعیف کنند. موهای خود را تا حد ممکن کاملا خشک کنید و از وسایل گرمایشی از قبیل اتوهای فرکننده مو و بیگودی داغ خودداری کنید.

کوتاه کردن موهای خود را در نظر بگیرید. اگر موهای بلندی دارید، کوتاه کردن آنها ممکن است به شما کمک کند گذار کند تری به ریزش مو کامل داشته باشید.

برای یک پوشش سر برنامه ریزی کنید. اکنون زمان شروع فکر کردن در مورد کلاه گیس‌ شیمی درمانی، روسری‌ها یا سایر پوشش های سر است. اینکه شما برای پنهان کردن ریزش مو خود پوشیدن یک پوشش سر را انتخاب کنید؛ به شما بستگی دارد. اما الان برنامه‌ریزی برای آن آسان تر از بعدا است. (توجه کنید استفاده از کلاه گیس ارزان با الیاف مصنوعی ممکن است برای پوست حساس افرادی که در حال شیمی درمانی هستند آزار دهنده باشد)

بعد از درمان شیمی درمانی

مراقبت ملایم از مو را ادامه دهیدرشد موهای جدید شما در اثر استفاده از دارو های شیمی درمانی به طور خاصی شکننده و آسیب پذیر خواهد بود. تا زمانی که موهای جدید شما محکم تر نشده اند؛ آنها را رنگ نکنید. این گونه فرآیندها می‌تواند به موهای جدید شما آسیب برساند و پوست سر حساس شما را تحریک کند.

 

صبور باشیداحتمالا موهای شما به آرامی باز خواهند گشت و ممکن است از همان اول طبیعی به نظر نرسند. اما رشد و همچنین ترمیم آسیب‌های ایجاد شده با درمان سرطان شما، زمان می‌برند.

ریزش مو در تمام بیماران سرطانی اتفاق نمی افتد

 ریزش مو در پروسه شیمی درمانی

در طول دوره شیمی درمانی دارو های شیمی درمانی به فولیکول های مو آسیب می رساند و باعث ریزش مو می شوند. اما ممکن است که برای همه افراد سرطانی این اتفاق رخ ندهد.و پیش بینی اینکه کدام بیماران موهایشان را از دست خواهند داد و چه کسانی نه، کار دشواری است.

کاری که می توانید انجام دهید

 • اگر فکر می کنید که نیاز به کلاه گیس خواهید داشت ، آن را قبل از شروع شیمی درمانی خریداری کنید.
 • در برخی کشورها از کلاه های خنک کننده در زمان شیمی درمانی استفاده می شود که ریزش مو را کاهش می دهد؛ همچنین کلاه گیس شیمی درمانی برای بیماران خاص توسط بیمه درمانی پوشش داده می شود.
 • بهتر است خرید دو کلاه گیس را در برنامه خود داشته باشید، یکی برای استفاده روزمره و یکی برای موارد خاص.
 • کلاه گیس های مصنوعی نسبت به کلاه گیس های موی طبیعی، نیاز به مراقبت کمتر دارند و ارزان تر نیز هستند. اما ممکن است به دلیل استفاده از الیاف مصنوعی در کلاه گیس های ارزان برای برای پوست بیماران سرطانی ازار دهنده باشد.
 • بعضی افراد از گرما یا خارش زمان استفاده از کلاه گیس ها گلایه دارند و به جای آن از کلاه یا روسری استفاده می کنند. در نظر داشته باشید پارچه های پنبه ای بیشتر از نایلون یا پلی استر است.

راهنمای خرید کلاه گیس زنانه

 

راهنمای خرید کلاه گیس زنانه

کلاه گیس ها در اشکال مختلفی وجود دارند . آنها از نظر الیاف , طول و نوع بافت با هم متفاوت هستند. هنگام خرید کلاه گیس برای خودتان، اول آنهایی را در نظر داشته باشید که شکل صورت شما را کامل می کنند. بعنوان مثال اگر صورتی بیضی شکل دارید، می توانید از اکثر مدل های کلاه گیس استفاده کنید. اگر صورتتان گرد است، کلاه گیس هایی با مدل های خطی (طولی) را انتخاب کنید.

در این مطلب قصد داریم تمامی اطلاعات کاملی در مورد کلاه گیس های زنانه اعم از جنس های مختلف ،مدل های مو ،ریشه و اصالت کلاه گیس و … را در اختیار شما قرار دهیم.

1 – کلاه گیس های طبیعی :این نوع از کلاه گیس ها معمولا برای استفاده روزانه مناسب هستند اما قیمت های بسیار بالایی داشته و برای تمامی افراد تهییه این نوع کلاه گیس امکان پذیر نیست .برای ساخت این نوع کلاه گیس ابتدا موهای چیده شده از سر انسان را طی فرایند های مختلفی ضد عفونی و تمییز کرده سپس به رنگ دلخواه در آورده و یا بدون رنگ کردن از آنها استفاده میکنند .در این گروه عموما کلاه گیس هایی با رنگ های طبیعی مانند قهوه ای ،مشکی ،عنابی و … یافت میشوند .

2 – کلاه گیس های مصنوعی : این نوع از کلاه گیس ها نسبت به نوع طبیعی ارزان تر هستند و عموما ماندگاری بیشتری در گذر زمان دارند اما باید این نکته را در نظر گرفت که کلاه گیس طبیعی نسبت به کلاه گیس های مصنوعی ظاهری طبیعی تر دارند.

مراقبت و شستشوی کلاه گیس ها

طبیعی است که کلاه گیس ها هم مانند موی طبیعی نیاز به نگهداری و شستشو دارند اما در مورد این محصولات مراقبت و نگهداری کمی متفاوت با موی طبیعی سر است .کلاه گیس ها به ندرت نیاز به شستشو پیدا میکنند چرا که در زمان ساخت آنها یکی از مواردی که رعایت آن الزامی است مقاومت کلاه گیس در برابر ذرات آلودگی و گرد و غبار است .به طور میانگین هر کلاه گیس بسته به جنس (مصنوعی و یا طبیعی) هر 2 الی 6 ماه یکبار نیاز به شستشو خواهد داشت

و در آخر چه کلاه گیسی مناسب شماست ؟

اگر قصد خرید کلاه گیس دارید بهتر است به چند نکته توجه نمایید :

1 – کلاه گیس های طبیعی نسبت به نوع مصنوعی مراقبت های بیشتری را طلب میکنند

2 – کلاه گیس های طبیعی نسبت به نوع مصنوعی حساس تر هستند

3 – کلاه گیس های طبیعی قیمت بیشتری نسبت به نوع مصنوعی دارند

4 – کلاه گیس های مصنوعی عموما در برابر آلودگی و حوادث احتمالی مقاوم ترند

5 – کلاه گیس های مصنوعی قیمت بسیار مناسبی دارند

 

6 – با جستجو در برخی برندهای کلاه گیس مصنوعی متوجه خواهید شد که انواعی از آنها در برابر حرارت و محصولات حالت دهنده مو مقاوم هستند

روش هاي بدون عوارض ترميم مو

 ترميم مو به روش HRT يك تكنيك براي ترميم مو است.اين روش، نخستين روش استاندارد در دنيا براي ترميم مو است كه در آن نيازي به بانك مو نيست زيرا با موهايي هم جنس و هم رنگ موي سر خود فرد ترميم انجام مي شود.

اين موها داراي خط رويش و حالت موي طبيعي هستند كه مانند موهاي سر خود فرد مي باشد.در اين روش ترميم مو كليه مراحل در يك جلسه انجام مي شود و هيچ گونه عوارضي ندارد‌ و نيازي مراجعات بعدي نيز نخواهد داشت. در واقع يك شبيه سازي از موهاي واقعي خود فرد انجام مي گردد.

اين روش ترميم مو هزينه بالايي دارد و در واقع از موهاي طبيعي انجام نشده و شبيه به كلاه گيس است كه روي پوست سر فرد كار گذاشته مي شود ولي تفاوتهايي با كلاه گيس ارزان دارد.اين روش براي درمان ريزش مو شيمي درماني و درمان ريزش مو آلوپسي غيره قابل انجام است.

يكي از نگراني هاي افرادي كه مي خواهند از روش هاي ترميم مو استفاده كنند خط رويش و خط فرق ترميم مو است كه در اين روش خط رويش و خط فرق كاملا و بسيار طبيعي است .اين روش براي آقايان و خانم ها قابل انجام است. تقريبا تمام روش هاي بدون عوارض ترميم مو مشابه هستند و تنها تفاوت آنها به جنس و كيفيت و خدمات پس از آن مربوط مي شود.

روز هاي سخت پس از شيمي درماني

 خانم هايي كه با سرطان مواجه هستند براي بهبود خود و درمان شرايط سختشان بايد رو به درمان هايي مثل شيمي درماني و يا پرتودرماني بياورند. يكي از عوارض اين درمان ها معمولا ريزش مو است كه ممكن است روي روحيه افراد سرطاني مخصوصا خانم ها تاثير بسيار زيادي بگذارد. اما براي جبران موهايي كه موقتا مي‌ريزند راه حل خوبي مثل كلاه گيس شيمي درماني وجود دارد كه مي‌تواند دست كم ظاهر و حالت موها را حفظ كرد.

آمادگي هاي پيش از خريد كلاه گيس شيمي درماني

 • به طور معمول موها 2-3 هفته بعد از اولين شيمي درماني ميريزند.
 • اگر موهاي شما بلند است آن ها را كوتاه كنيد. زيرا كنار آمدن با ريزش موي كوتاه آسانتر از موي بلند است.
 • قبل از كوتاه كردن موها و شروع روند درمان حتما از مدل موهاي خود عكس بگيريد شايد دلتان خواست كه كلاه گيس شبيه به موهاي خودتان باشد.
 • قبل از خريد كلاه گيس طبيعي يا مصنوعي ابتدا مطمئن شويد كه با ريزش 100 درصد مو مواجه ميشويد، سپس كلاه‌گيس بخريد. زيرا همه شيمي درماني ها باعث ريزش مو نمي شود.
 • پس از ريزش موها، با كمك يك ماشين اصلاح مو برقي تمام سر خود را از مو خالي كنيد.

از كجا مي توانم يك كلاه گيس خوب براي دوره شيمي درماني‌ام بخرم؟

مي توانيد كلاه‌گيس‌هاي طبيعي و يا مصنوعي را از اين مكان ها خريداري يا تهي كنيد:

 • فروشكاه هاي آرايشي-بهداشتي (كه چندان استاندارد نيستند)
 • مراكز تخصصي فروش كلاه گيس مثل (وبسايت كلاه گيس)
 • مراكز فروش محصولات براي افراد سرطاني
 • يا مراكز خيريه

طبيعي در مقابل مصنوعي، مساله اين است!

كلاه گيس ها را مي توان از موي طبيعي انسان يا مواد مصنوعي تهيه كرد. تفاوت زيادي در شكل و ظاهر اين دو نوع كلاهگيس وجود ندارد اما از لحاظ كيفيت متفاوت هستند. علاوه بر اين، تفاوت اصلي كلاه گيس طبيعي با مصنوعي در هزينه و نحوه نگهداري آن ها است.

 • كلاه‌گيس‌ها مصنوعي: اگر ميخواهيد يك كلاه گيس ارزان بخيريد كه در هر نوع شرايط آب و هوايي از آن استفاده كنيد حتما يك نمونه مصنوعي بخريد.
 • كلاه گيسهاي با موي طبيعي انسان: و اگر به دنبال يك نمونه گران و بي نقص هستيد هم روي گلاه‌گيس هاي طبيعي سرمايه گذاري كنيد. كه دقيقاً مانند موهاي طبيعي خودتان قابل برش و فرم دادن و رنگ آميزي هستند.

 

مزایا استفاده از کلاه گیس طبیعی در دوران شیمی درمانی

 

ضد حساسیت بودن کلاه گیس

در ساخت کلاه گیس طبیعی یا کلاه گیس شیمی درمانی چون از الیاف مصنوعی و چسب استفاده نمی شود در نتیجه در مقایسه با کلاه گیس های ارزان سازگاری بیشتری با پوست افراد سرطانی دارند زیرا افراد سرطانی به دلیل استفاده از دارو های شیمی درمانی پوست حساسی دارند.

سفارشی بودن کلاه گیس

کلاه گیس طبق نمونه مو و قالب سر هر فرد آماده میشود و تمام نیازهای شما طبق گفته های شما در ساخت آن در نظر گرفته میشود.

فیکس و ثابت بودن بر روی سر

کاملا” بر روی سر فرد ثابت است و امکان افتادن ندارد.

قابلیت فرم دهی و هر نوع آرایش

بعلت طبیعی بودن موهای استفاده شده با شانه و برس قابلیت فرم دهی دارد قابلیت سشوار کشیدن و رنگ کردن و مش کردن دارد

 

جلسات شيمي درماني

 در جلسات شيمي درماني چه اتفاقي خواهد افتاد ؟

در هريك از جلسات شيمي درماني بر اساس زمان و ساعت تزريقي كه براي شما تعيين شده، تزريق انجام خواهد شد.

در نتيجه لازم است در روز تزريق، آزمايش خوني كه توسط پزشك معالج شما نوشته شده انجام دهيد.

بعد از انجام ازمايش خون و صرف زمان يكساعته ، جواب آزمايش آماده است و شما با جواب آزمايش خون به كلينيك شيمي درماني مراجعه خواهيد داشت.

در اتاق انتظار منتظر نوبت ويزيت پزشك خود خواهيد ماند.

در زمان ويزيت، انكولوژيست جواب آزمايش خون را رؤيت و وزن شما را اندازه گيري ميكند.

انكولوزيست در مورد شرايط جسمي و عوارض شيمي درماني از شما سؤال خواهد كرد.

در صورت نياز، معاينه فيزيكي نيز انجام خواهد شد.

بر اساس پاسخ آزمايش خون و شرايط جسمي شما دوز تزريق دارو مشخص ميشود.

سپس شما به قسمت تزريق داروي شيمي درماني مراجعه خواهيد كرد.

منشي يا پرستار شيمي درماني بر اساس پروتكل درماني و دوز تجويزي داروهاي شيمي درماني را از شما تحويل خواهد گرفت.

سپس شما در تخت مخصوص تزريق دراز مي كشيد.

پرستار در اتاق مخصوص داروهاي شيمي درماني را كه از شما تحويل گرفته، آماده تزريق مي نمايد.

بعد از گرفتن يك رگ مناسب با آنژيوكت ، داروهاي شيمي درماني به شما تزريق مي گردد.

 نوبت بعدي تزريق :

 در هر جلسه تزريق دارو و آزمايش خون نوبت بعدي شما در دفترچه بيمه نوشته شده و زمان تزريق بعدي شما تعيين مي گردد.

بايد توجه داشته باشيد تزريق شما فقط در صورتيكه شرايط جسماني و آزمايشگاهي شما اجازه دهد انجام خواهد شد.

و در صورتيكه سلول هاي خوني شما كاهش شديدي پيدا كرده باشد، و فرصت بيشتري براي بازسازي نياز داشته باشد، تزريق شما به تأخير مي افتد.

سپس فرصت زماني ديگري براي تزريق به شما داده خواهد شد تا با يك آزمايش خون مجدد مراجعه نماييد.

 

 زمان تزريق بعدي چگونه تعيين مي شود ؟

 بر اساس نوع برنامه شيمي درماني كه براي شما تعيين گرديده، در هر ملاقات، زمان و ساعت تزريق بعدي توسط تيم درماني شما تعيين ميگردد.

اين زمان بر روي كارت تعيين وقت شما ثبت مي گردد و شما در اين وقت مشخص جهت تزريق بعدي مراجعه خواهيد داشت.

ريزش مو به طور معمول از جلسه اول يا دوم تزريق شروع ميشود.
بنابراين ميتوان با توجه به روحيه شخص براي تهيه كلاه گيس شيمي درماني برنامه ريزي كرد. (توجه داشته باشيد كه كلاه گيس هاي مناسب افراد شيمي درماني با كلاه گيس هاي ارزان متفاوت است)
صفحه قبل 1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 صفحه بعد