در این مقاله با فروشگاه آنلاین طلا و جواهر کیش طلا همراه باشید تا شما را برای خرید طلا از تمامی شهر های ایران راهنمایی کنیم.

در مورد کد طلا همه‌مان چیزهایی شنیده‌ایم. اما آیا در مورد کد طلای ایرانی هم شنیده بودید؟ می‌دانستید هر شهری در ایران حرف اول لاتین خودش را در کالایی که می‌سازد حک می‌کند؟

روی هر مصنوع طلا دو نوع کد وجود دارد. یکی کد عیار طلاست که با ۷۵۰ نشان داده می‌شود. ۷۵۰ یعنی طلا ۱۸ عیار و در کشور ایران عیار زیر ۷۵۰ غیر قانونی است. دیگری هم مارک سازنده است.

در گذشته این‌طور بود که طلای تولید ایران و طلای تولید شده در خارج از کشور  قابل تشخیص نبودند. یا ابهاماتی در این رابطه وجود داشت. این شد که کارخانه‌های طلاسازی موظف به درج کد روی محصولات خود شدند. به این صورت که چند سال پیش موسسه استاندارد با همکاری اتحادیه‌ها قرار شد در کل کشور تمامی واحدهای تولیدی داخلی را شناسایی، زیر نظر استاندارد ثبت‌نام و مجوز دریافت کنند. بر این اساس هر شهری حرف اول لاتین خودش را در کالایی که می‌سازد حک می‌کند. مثلا تولیدات تهران با حرف انگلیسی T مشخص می‌شود. یا مثلا اصفهان با حرف E قابل تشخیص است.

حالا اگر طلا کد شناسایی نداشت تکلیف چیست؟

وقتی طلا کد شناسایی نداشته باشد اولین چیزی که در مورد آن می‌گویند این است که آن طلا یا قاچاق است یا در واحدهای زیر زمینی ساخته شده؛ که ممکن است استاندارد عیار ۱۸ کشوری را نداشته باشد.

حروف انگلیسی در کد طلای ایرانی نشانه چه شهرهایی است؟

  • حرف T روی طلا نشانه این است که در تهران ساخته شده است.
  • حرف E روی طلای شما به معنای این است که این کار محصول اصفهان است.
  • حرف M روی طلا یعنی در مشهد ساخته شده است.

توجه داشته باشید در برخی از مصنوعات طلا حروف انگلیسی دیگری هم حک می‌شود که نشان‌دهنده‌ی رنگ طلاست. در زیر حروف مربوط به رنگ طلا را نوشته‌ایم:

  • W: حرف دبلیو انگلیسی نشانه دهنده طلای سفید است.
  • Y: حرف دبلیو انگلیسی نشانه دهنده طلای زرد است.
  • P: حرف دبلیو انگلیسی نشانه دهنده طلای رزگلد (صورتی) است.