چرا اویل پمپ خراب باید تعویض شود؟

با گذشت زمان پمپ روغن یا همان اویل پمپ می تواند خراب شود. مهم است که علائم مربوط به شروع خرابی این پمپ را بدانید زیرا در صورت پشت گوش انداختن این خرابی، موتور و در نهایت ماشین شما به شدت آسیب میبیند. آنچه واقعاً هنگام خراب شدن پمپ روغن مخصوصا اویل پمپ هیوندای و کیا اتفاق می افتد این است که اگر بلافاصله آن را تعویض نکنید، ممکن است آسیب شدید موتور رخ دهد.

برای مطالعه بیشتر: راهنمای خرید لنت ترمز هیوندای

4 نشانه برتر پمپ روغن بد

علائم بسیاری وجود دارد که باید به دنبال آن پمپ روغن را تعویض کرد. برخی از علائم شایع عبارتند از: سر و صدای سوپاپ ها، شنیده شدن صداهای عجیب و غریب از لیفترهایی هیدرولیک، کاهش فشار روغن، افزایش دمای موتور و سرو صدای مپم روغن.

معمولاً پمپ روغن تا زمانی که واقعاً شروع به خرابی نکند، سرویس نمی شوند. بعد از خراب شدن اویل پمپ، به سرعت به موتور شما آسیب وارد میشود. علائم خرابی اویل پمپ در ادامه توضیح داده شده است.

کاهش فشار روغن

فشار روغن توسط پمپ روغن یا اویل پمپ تنظیم می شود. هنگامی که پمپ روغن خراب شود، فشار روغن در داخل موتور شروع به کاهش می کند. معمولاً هنگام روشن شدن چراغ هشدار فشار روغن، اولین علامت کاهش فشار روی داشبورد شما خواهد بود.

افزایش دمای داخل موتور

وارد شدن روغن به موتور، به عنوان روان کننده عمل می کند و اجزای فلزی متحرک موتور را خنک می کند. هنگامی که موتور به اندازه کافی روغن دریافت نمی کند، این اجزای فلزی به هم سابیده شده و گرما تولید می کنند. چراغ هشدار دهنده افزایش دما در داشبورد شما برای نشان دادن این است که ممکن است روغن کافی در دسترس نیست.

سرو صدای مجموعه سوپاپ

در سیستم سوپاپ ماشین قطعات مهمی وجود دارد که موتور را قادر به ادامه کار می کند. گذشته از لیفترهای هیدرولیک، مجموعه سوپاپ شامل میله های فشار، مهرو موم ها و راهنمای سوپاپ نیز هست. کار این اجزا همه بستگی به گذر جریان روغن و روغن کاری آن ها دارد.

نویز و سروصدای پمپ روغن

پر سر و صدا بودن اویل پمپ یک علامت نادر است، زیرا پمپ های روغن فقط وقتی شروع به خرابی می کنند، سر و صدا ایجاد می کنند. احتمالاً وقتی این اتفاق بیفتد، صدای خاصی می شنوید، حتی وقتی ماشین روشن اما ساکن باشد. این نشان می دهد چرخ دنده های داخلی پمپ روغن فرسوده شده است، بنابراین شما نیاز به تعویض کل اویل پمپ دارید.

از کجا اویل پمپ هیوندای و کیا بخریم؟

نه تنها اویل پمپ یا همان روغن موتور هیوندای و کیا بلکه تمام قطعات کیا و هیوندای خودروهای این دو کمپانی را میتوانید از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی خودرو استارپارتس خریداری کنید.